W Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Powiatu Żarskiego od 2017 roku realizujemy zadanie z zakresu administracji rządowej wynikające z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, stanowiącego załącznik do uchwały Nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 roku w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M.P. poz.1250)

W 2017 roku otrzymaliśmy dotację w kwocie 15 000,00 zł. na doposażenie ośrodka koordynacyjno- rehabilitacyjno- opiekuńczego w środki dydaktyczne niezbędne do realizacji zadań.

Dzięki temu mogliśmy zakupić następujące pomoce dydaktyczne:

 1. eduSensus Logopedia Pro – pakiet poszerzony – to narzędzie multimedialne, które poza wsparciem obszaru językowego łączy w sobie ćwiczenia wielu innych obszarów:
 • koordynacji wzrokowej,
 • koordynacji słuchowej,
 • koordynacji wzrokowo - słuchowo – ruchowej,
 • grafomotoryki,
 • logicznego myślenia,
 • pamięci,
 • spostrzegawczości,
 • umiejętności klasyfikacji,
 • umiejętności kategoryzacji.
 1. Basen żabka- basen z piłeczkami to ulubione miejsce zabaw maluchów, kolorowe aplikacje nadające basenowi sympatyczny charakter zachęcają dzieci do aktywności.
 2. Chusta 3,5 m- jest kolorowa i lekka i może być wykorzystywana do wielu gier i zabaw zespołowych. Ma uchwyty pozwalające na uczestnictwo w zabawach kilku osobom.
 3. Ćwiczę podmuch - kolorowy, drewniany, bezdźwięczny gwizdek z piłeczką ze styropianu. Do ćwiczeń oddechowych i logopedycznych. 
 4. Drabinka sznurkowa - wspinanie się wspomaga harmonijny rozwój dziecka, wzmacnia niemal wszystkie mięśnie, ale działa przede wszystkim na zwinność dziecka i jego ogólną kondycję, motorykę i koordynację. Jest wspaniałym sposobem na naukę panowania nad własnym ciałem i spożytkowanie nadmiaru energii. Dziecko może wspinać się w swoim tempie, nie nadwyrężając mięśni i stawów, jak często zdarza się w przypadku sportów nastawionych na rywalizację. Drabinki i siatki służą do ćwiczenia naprzemienności oraz ćwiczeń grawitacyjnych dla dzieci z lękiem wysokości. 
 5. Drążki gimnastyczne – doskonale sprawdzają się w ćwiczeniach korekcyjnych.
 6. Dzwoneczki diatoniczne małe
 7. Hamak kropla - kołysanie się w hamaku wycisza, odpręża i rozwija umiejętność skupienia się. Dzieciom, które mają problem z koncentracją będzie łatwiej skupić się na różnych czynnościach podczas siedzenia w fotelu hamakowym. Podczas bujania czy rotowania w hamaku można przeprowadzać różnego rodzaju ćwiczenia, np. z zakresu percepcji słuchowej, różnicowania dźwięków, itp. Lekkie kołysanie daje jednocześnie efekt uspokajający i stymulujący. Przez huśtanie się i obracanie aktywowany jest ośrodek równowagi.
 8. Huśtawka dysk -Huśtawka pozwala na swobodne poruszanie się we wszystkich kierunkach. Może być wprawiana w ruch wahadłowy i obrotowy. Służy do stymulacji układu przedsionkowego, poprawy reakcji równoważnych i nauki balansowania oraz planowania motorycznego. Umożliwia również ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. 
 9. Huśtawka gniazdo - okrągła huśtawka dzięki swojemu kształtowi ułatwia "dostęp" do ćwiczącego dziecka, co ma duże znaczenie podczas terapii integracji sensorycznej. Umożliwia ruch liniowy przód - tył oraz ruch na boki. Można wprowadzić ją również w ruch obrotowy (wymaga to użycia krętlika). Pozwala realizować ćwiczenia stymulujące układ westybularny - równowagę, koordynację wzrokowo -ruchową, orientację w przestrzeni i ogólną sprawność fizyczną. 
 10. Huśtawka pająk -okrągła huśtawka dzięki swojemu kształtowi ułatwia "dostęp" do ćwiczącego dziecka, co ma duże znaczenie podczas terapii integracji sensorycznej. Umożliwia ruch liniowy przód - tył oraz ruch na boki. Można wprowadzić ją również w ruch obrotowy (wymaga to użycia krętlika). Pozwala realizować ćwiczenia stymulujące układ westybularny - równowagę, koordynację wzrokowo -ruchową, orientację w przestrzeni i ogólną sprawność fizyczną. 
 11. Kamienie rzeczne - Różnorodne kolorystycznie i wielkościowo stopnie z tworzywa sztucznego, imitujące prawdziwe kamienie. Zadaniem uczestnika zabawy jest przeskakiwanie z kamienia na kamień z zachowaniem równowagi. Gra ćwiczy koordynację ruchową, równowagę oraz gibkość. Elementy od spodu zabezpieczone gumowymi podkładkami uniemożliwiającymi przesuwanie się podczas zabawy.
 12. Kostka manipulacyjna - Sześcian z pianki pozwalający na liczne zabawy manipulacyjne. Umieszczone na ściankach kostki sznurki, napy, guziki, klamerki oraz suwak umożliwiają ćwiczenia sprawności palców i uczą podstawowych umiejętności niezbędnych w czasie ubierania się (sznurowania i zapinania). 
 13. Lina przedłuzajaca.
 14. Mały konstruktor - w zestawie dzieci znajdą wszystkie typy wkrętów, nakrętek, śrub oraz podkładek, które muszą dopasować do właściwych narzędzi, aby móc włożyć je w otwory tabliczek i stworzyć swoje własne konstrukcje. W ten sposób ćwiczą swoje zdolności manualne. Kreatywne zabawki pozwalają dzieciom nauczyć się przyczyny i skutku oraz prostych zasad mechaniki.
 15. Młoteczkowa zabawa XX -zabawa z przybijanką polegająca na tworzeniu własnych konfiguracji z drewnianych kształtów za pomocą pinezek. Dziecko posługując się młoteczkiem przybija kształty. 
 16. Muzyczne jajka - różne kolory, różne wysokości wydawanych dźwięków.
 17. Pełzak - dziecięca deska przeznaczona do zabawy i gier ruchowych, podczas których dzieci trenują umiejętności motoryczne i równoważne. Stanowi połączenie świetnego wyglądu, funkcjonalności i bezpieczeństwa. Posiada wyprofilowaną, podniesioną tylną część oraz delikatnie zwężony przód, który daje większą swobodę ruchu podczas jazdy w pozycji leżącej. Wysokiej jakości kółka z podwójnymi łożyskami kulkowymi, schowane są w podstawie, aby chronić palce przed najechaniem. Zwężone boki, pełniące rolę uchwytów chronią ręce przed uderzeniem.
 18. Piankowa ciuchcia - składa się z 3 puf wklęsłych o wym. 40 x 40 x 28 cm i 2 puf wypukłych o wym. 40 x 40 x 42 cm oraz lokomotywy o wym. 40 x 50 x 58 cm. Elementy obszyte trwałą tkaniną PCV, niezawierającą ftalanów, łatwą do utrzymania w czystości. 
 19. Piasek kinetyczny - Piasek kinetyczny jest doskonałym materiałem do modelowania, pozwala na stworzenie piaskownicy w sali przedszkolnej lub w domu. Jest bardzo miękki, nie wysycha, jego ogromną zaletą jest to, że nie brudzi rąk. Nie należy mieszać go z wodą. Zabawa z piaskiem, która przypomina lepienie z plasteliny, ma także właściwości terapeutyczne i wyciszające. W poręcznym wiaderku. 
 20. Piłka sensoryczna 100 cm - do terapii i rehabilitacji z miękkiej gumy z wypustkami na powierzchni. Zapewniają stymulację dotykową.
 21. Piramida 25 elementów .
 22. Przybijanka duża - zabawa z przybijanką polegająca na tworzeniu własnych konfiguracji z drewnianych kształtów za pomocą pinezek. Dziecko posługując się młoteczkiem przybija kształty.
 23. Rehabilitacyjny bączek - Pomoc rehabilitacyjna rozwijająca koordynację ruchową dziecka. Doskonała zarówno dla dzieci zdrowych, jak i tych z porażeniem mózgowym. Bączek może być wykorzystywany jako karuzela, schowek, a także jako łódka na basenie. Bezpieczna budowa chroni przed przyciśnięciem palców. Przeznaczona do zabaw na zewnątrz i wewnątrz. 
 24. Roller – trener równowagi, bezpieczny w użyciu przyrząd do treningu reakcji równoważnych, stymulowania wrażeń sensorycznych i poprawiających motorykę. Wykonany z gumy, która pod wpływem ucisku pod ciężarem ciała redukuje prędkość i chroni powierzchnię podłogi przed uszkodzeniem. Wnętrze rollera wypełnione jest 2,5 kg piasku, co również wpływa na redukcję prędkości. Zapewnia to większe bezpieczeństwo. Wypustki wzdłuż rollera dają efekt stymulacji .
 25. Siatka do wspinaczki –potrójna, Wspinanie się wspomaga harmonijny rozwój dziecka, wzmacnia niemal wszystkie mięśnie, ale działa przede wszystkim na zwinność dziecka i jego ogólną kondycję, motorykę i koordynację. Jest wspaniałym sposobem na naukę panowania nad własnym ciałem i spożytkowanie nadmiaru energii. Dziecko może wspinać się w swoim tempie, nie nadwyrężając mięśni i stawów, jak często zdarza się w przypadku sportów nastawionych na rywalizację. Drabinki i siatki służą do ćwiczenia naprzemienności oraz ćwiczeń grawitacyjnych dla dzieci z lękiem wysokości. 
 26. Skrzynka skarbów z dwoma otworami - skrzynkę można wykorzystać do ćwiczeń usprawniających dotyk lub zabaw w zgadywanie. Należy odgadnąć wyłącznie za pomocą dotyku, jaki przedmiot znajduje się w środku. Wykonana z lakierowanej sklejki. Wyposażona w otwory z rękawkami, przez które można wkładać ręce. 
 27. Słoneczny kwiat, chusta - wykonana z nylonu chusta pozwala na zabawę nawet 16 dzieci jednocześnie. Na pewno zachęci do gier zespołowych na świeżym powietrzu.
 28. Ścianka wspinaczkowa - do ścianki dołączone są kamienie 10 szt. (026012). Ścianka posiada metalowe zaczepy do montowania. 
 29. Ścianka wspinaczkowa z otworami - Ścianki wspinaczkowe wykonane ze sklejki o gr. 18 mm (boki ze sklejki o gr. 25 mm). Każda ścianka proponuje inną formę pokonywania wysokości: ścianka wspinaczkowa z kamieniami lub z otworami i drewnianymi belkami lub drabinka linowa. Ścianki są bardzo proste w użyciu - wystarczy oprzeć je o zwykłą drabinkę gimnastyczną tak, by zaczep stabilnie trzymał się na drążku. Dzięki temu można także regulować kąt nachylenia ścianki. 
 30. Wiszaca piłka do terapii odruchów - piłka doskonale nadaje się do różnego rodzaju ćwiczeń odruchów. Dziecko leży na brzuchu i popycha piłkę rękoma lub leży na plecach, a terapeuta huśta w jego stronę piłkę, którą dziecko odbija. • śr. 30 cm • dł. liny 160 cm • regulacja wys.
 31. Trampolina domowa - koki na trampolinie są wspaniałą formą treningu, ale także terapii. Rozwijają motorykę, koordynację, wzmacniają mięśnie oraz pomagają w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała. Stymulują najważniejsze funkcje życiowe organizmu, czyli pracę serca, układu oddechowego, polepszają cyrkulację krwi, dzięki czemu dzieci lepiej dotlenią organizm. Trampolina rozwija również orientację przestrzenną. Ćwiczenia na trampolinie dostarczają dziecku wielu wrażeń sensorycznych i są szczególnie zalecane przy stymulacji przedsionkowej i proprioceptywnej.
 32. Woreczki z grochem.
 33. Zestaw mobik – kształtki rehabilitacyjne11 elementów o różnych kształtach do tworzenia torów przeszkód. Budowanie, jak i ćwiczenia z poszczególnymi elementami wspierają ogólny rozwój fizyczny i ćwiczą sprawność ruchową. 
 34. Zestaw piankowy Wiktoria – kształtki rehabilitacyjne.
 35. Zestaw sensorycznych piłeczek.
 36. Blok rysunkowy biały.
 37. Blok rysunkowy kolorowy.